melon 1Pri predstave na červený melón sa nám zbiehajú slinky. V letnej sezóne je súčasťou asi každej domácnosti a na pravidelnej báze. Jeme ho samotný, so syrom, ale je súčasťou ovocných či zeleninových šalátov. Melón je osviežujúca „mňamka“ bez ktorej si leto nevieme ani predstaviť.

Z hľadiska výživy obsahuje veľa vody, ale aj vlákniny, je plný vitamínu A a C.

10 zaujímavosti o červenom melóne

  1. Krásne hydratuje náš organizmus. Melón obsahuje až 92 % vody. Stačí si dať iba jeden veľký plátok a cítime sa veľmi sýti a to je vďaka vysokému podielu vody.
  2. Červený melón je plný výživných látok. Obsahuje vitamín A, C, draslík, magnézium či vitamín B1, B5 a B6 a plný antioxidantov.
  3. Obsahuje zložky, ktoré majú protirakovinové účinky. Štúdiami sa potvrdilo, že červený melón pomáha v spojitosti s niektorými typmi rakoviny, predovšetkým s rakovinou tráviaceho traktu.
  4. Napomáha ku správnej činnosti srdca. Niektoré zložky, najmä lykopén, ktorý znižuje krvný tlak a cholesterol. Tiež vitamín C, B a A sú tiež veľmi dobré pre správnu činnosť nášho srdca.
  5. Červený melón dokáže znížiť zápalovosť v organizme a oxidatívny proces vďaka bohatosti na Vitamín C a lykopén.
  6. Melón napomáha k svalovému uvoľneniu. Je to vďaka obsahu aminokyselín a citrulínu.
  7. Melón je skvelý pre pleť a vlasy. Dva vitamíny zohrávajú v kráse veľkú rolu a to vitamín A a C. Vitamín C podporuje tvorbu vlastného kolagénu a proteín, ktorý vypĺňa pleť a udržuje pevné vlasy. Vitamín A zase obnovuje a tvorí pleťové bunky.
  8. Upravuje tráviaci systém. Melón vďaka tomu, že je plný vody a obsahuje určité množstvo vlákniny, napomáha tráviacemu systému.

melóne 2Smoothies recepty si viete pripraviť podľa nášho staršieho článku o melóne, kde sa dozviete aj viac o histórii a pôvode tohto fantastického plodu.

Ak ťa zaujímajú recepty a zaujímavosti o zdraví a výžive, sleduj  náš Ham-pi Youtube kanál, kde nájdeš takéto videá.

Zdroj: www.healthline.com

 

 

8 prekvapivých zaujímavosti o melóne a melónové smoothie recepty