strachStrach 

Rok 2020 je zaujímavý rok plný výziev. Zrazu aj to, čo sme si mysleli, že je ako tak stabilné sa ukázalo, že nie je.
Začali sme spochybňovať všetky systémy a strach sa prejavil viac ako predtým.

Je na mieste si pomenovať, čo to strach vlastne je? Podľa autorky a motivačnej spíkerky Louis Hay je strach iba myšlienka, ktorú vieme zmeniť.

Podľa encyklopédie Wikipedia je strach: „Pocit  znepokojenia z blížiaceho sa zlanegatívny cit, nepríjemná emócia, nepríjemný zážitok s neurovegetatívnym sprievodom, spravidla zblednutím, chvením, zrýchleným dýchaním, búšením srdca, zvýšením krvného tlaku a pohotovosťou k obrane alebo úteku; ide o normálnu reakciu na skutočné nebezpečenstvo alebo ohrozenie.“

Páči sa mi ako sa na strach pozerá motivačná spíkerka Mel Robbins. Čo ak máte strach z rozprávania pred publikom? Potom sa limitujeme, neposúvame sa, okrádame sa o príležitosti, o seba realizáciu.  Čo ak máme strach z lietania? Potom sa okrádame o to, aby sme cestovali, videli nové krajiny, navštívili vzdialenú rodinu, priateľov.

Strach je reálny, ale existujú možnosti, nástroje, ktoré vedia strach pretransformovať.

Strach je fyzický stav v našom tele, ktorý má rovnaké fyzické príznaky ako pozitívne vzrušenie: srdce nám bije rýchlejšie, potia sa nám dlane, cítime tlak na hrudi, hrču v hrdle, šteklenie v žalúdku, je zvýšený level stresového hormónu kortizolu.

Určite ste sa stretli s vetou, že „treba sa ukľudniť a myslieť pozitívne.“ Fungovalo vám to? Asi skôr nie a je tu aj príčina, prečo iba pozitívne myslenie nefunguje.

Keď sme v strese, telo je vo vystresovanom stave. Srdce bije, všetko je zrýchlené, celé telo je vo zvýšenej pozornosti a je pripravené „útočiť“, „utiecť“, nejako reagovať, aby sa uchránilo. Takto nám to ostalo z čias evolúcie, keď nás telo chránilo pred útokom mamutov, medveďov a iných divokých šeliem, ktoré na nás mohli zaútočiť.

Čo urobíte, keď máte práve odprezentovať prezentáciu a cítite strach? Čo urobíte, keď práve máte pred odletom a ste vystresovaní z lietania lietadlom? Čo urobíte, keď máte dôležitý pracovný pohovor alebo chcete požiadať o zvýšenie platbu u svojho šéfa?

strach 2Tu je nástroj, ktorý Američanka Mel Robbins používa:

5 sekundové pravidlo. Počítate od  zadu: 5,4,3,2,1. v kombinácii s tzv. kotviacou myšlienkou. Ako to funguje?Vďaka odpočítavaniu mozog prechádza zo strachu do príjemného vzrušenia, radosti, potešenia. Odpočítavanie od zadu ukľudňuje náš mozog, ktorý sa nazýva primitívny mozog. Funguje to ako zázrak. Odpočítavanie vykonávame do vtedy, kým pocítime uvoľnenie. A čo kotviaca myšlienka? Predstavíme si niečo, na čo sa tešíme. Predstavíme si ako úžasne sa cítime po kvalitne odvedenej prezentácii ako sa na nás pozerá chvályhodne šéf, kolegovia. Keď letíme lietadlom, predstavíme si ako sa tešíme na priateľov, ktorých sme nevideli dlhé mesiace a čo spolu zažijeme. Keď máme pred sebou dôležitý míting so šéfom a žiadame o zvýšenie platu, predstavíme si ako dobre reaguje, usmieva sa a je otvorený diskutovať, cítime sa príjemne.

Zhrnutie

V jednoduchosti povedané, potrebujeme dať signál mozgu, že napriek tomu, že robíme niečo z čoho máme strach, ako vystúpenie pred väčším počtom ľudí, lietanie, komunikácia so šéfom o zvýšení platu. Prejavujú sa nám fyzicky  signály strachu: potenie, búšenia srdca, motýliky v žalúdku… Povieme nášmu mozgu, že nie sme vystresovaní, ale sme vzrušení, tešíme sa na výsledok toho, z čoho máme strach.

Najprv aplikujeme techniku odpočítavania od zadu a potom aplikujeme tzv. kotviaciu myšlienku. Tešíme sa na výsledok: povýšenie, tešíme sa na výlet s priateľmi, tešíme sa na to ako odprezentujeme našu prezentáciu pred šéfom a kolegami, ktorá posunie našu firmu ďalej.

Sú to overené techniky, preto im treba predovšetkým dôverovať a aplikovať do života.

Veľa šťastia 🙂

Ak ťa zaujíma témy zdravia, výživy a osobného rozvoja, pozri si náš Ham-pi Youtube kanál.

Fotky: pixbay s právom na používanie

 

 

 

Ako pretransformovať strach na radosť