Energia zo smoothie

• vláknina • green smoothie • colorful smoothie • benefity •  naša filozofia

Smoothie je šetrne mixované ovocie a zelenina v zamatovo jemnej konzistencii. Je to prírodná výživa, ktorá vám denne dodá antioxidanty, vitamíny, minerály, enzýmy a zdravé tuky. Je vhodné piť smoothie v čase raňajok, doobedňajšieho snacku alebo počas obedovania. Niekedy si môžeme dať smoothie namiesto jedla, ale neodporúčame zameniť stravu len za smoothies. Ako sa zvykne hovoriť: „Všetko s mierou‘.”

IMG_8003_small (33)

Vláknina – superbenefit smoothie

Ovocie a zelenina sú suroviny rastlinného pôvodu a teda sú tvorené rastlinou bunkou. Rastlinná bunka v sebe ukrýva množstvo živín. Na to aby sme sa k nim dostali, potrebujeme „rozbiť” bunkovú stenu. Prvotné trávenie začína už v ústach. Za pomoci zubov rozomieľame potravu a spúšťame aj prvý signál do mozgu aby sa spustila tvorba tráviacich enzýmov. Ďalej potrava prechádza celým tráviacim traktom odkiaľ postupne absorbujeme čo najväčšie množstvo živín. Stena rastlinnej bunky je tvorená celulózou, ktorú naše telo nevie samo stráviť.

Bylinožravce majú uspôsobený chrup, dĺžku tráviaceho traktu a tiež majú baktérie s ktorými žijú v symbióze. Tieto baktérie im napomáhajú natráviť celulózu aby sa „rozbila” bunková stena. Takto dokážu získať z rastlinnej potravy veľké množstvo živín. My musíme svojmu telo pomôcť. Samozrejme aj pri žuvaní a trávení dokážeme „rozbiť” niektoré rastlinné bunky. Často je to ale malé množstvo. Aj preto je potrebné aby sme prijímali podľa WHO 400g zeleniny a ovocia denne.

Rozmixovaním narušíme bunkovú stenu a naše telo ju takto dokáže ľahšie stráviť a preto prijmeme aj viac živín. Pre vysoký obsah živín, ktoré smoothies obsahujú je dobré, ak sa pije pomaly a po dúškoch. Prípadne ho krátko premiešame v ústach, aby sme nevynechali krok, kedy dávame svojmu telu signál, že prijímame potravu. Takto predídeme prípadným nežiadúcim tráviacim ťažkostiam. Na to aby sme boli schopní spracovať kvalitné smoothies je potrebný mixér. Čím silnejšia sila mixovania, tým vyšší podieľ živín dokážeme spracovať.

My v Ham-pi používame na výrobu smoothies značku mixérov – Vitamix, považovaných za jednotku na výrobu tohto nápoja. Vitamix je vysokovýkonný a rýhlootáčkový mixér s nožmi brúsenými laserom. Vďaka nemu dokážeme dosiahnuť tú pravú krémovú a jemnú konzistenciu – po anglicky „smooth“ – z čoho aj vznikol názov smoothie.

14689329_10208896989976469_440610195_o

Green smoothie

Zelené smoothie nie sú iba trendová záležitosť. Keď ich vyskúšate a zaradíte do svojho jedálnička, oceníte najmä ich výživovú hodnotu a prísun energie. Zelený smoothie je zelený vďaka „greens“, teda listovej zelenine. Ako hovorí ambasádorka zelených smoothies, Victoria Boutenko, všetko, čo vieme obtočiť okolo prsta teda aj zelené listy, môžeme kombinovať s ovocím, ale pozor,  nie koreňovú zeleninu. Zelená sila rastlín sa volá chlorofyl, čo je vlastne slnko v tekutej podobe. Chlorofyl vyživuje bunky, detoxikuje črevá od plesní, urýchľuje hojenie rán, čistí krv a mnoho iného. Ideálna je zelená listová zelenina ako: špenát, polníček, šalát, mangold, stonkový zeler, bylinky (v menšom pomere), ale aj menej tradičné listy z repy alebo z mrkvy alebo žihľava.

063

Colorful smoothie

Farebné smoothie sú lákadlom pre oči. Väčšinou sú tvorené ovocím, ktoré dodávajú krásnu farebnosť a hravosť. Ovocné smoothies sú viac sladké a pokiaľ máte chuť môžete ich na seba vrstviť a vytvoriť tak naozaj zaujímavé kombinácie. Obľúbené sú najmä bobuľové smoothies z čučoriedok alebo malín. Hodí sa do nich pridať ľad a tak sa stanú osviežujúcim nápojom aj počas horúcich dní. Smoothies môže aj zohrievať ak použijeme tie správne dochucovadlá ako napríklad škorica či zázvor, ideálne počas zimných dní, kedy telo potrebuje zahrievať. Farebné smoothies sú svieže, ľahké a plné energie.

18954931_695520097317732_7654460440039063719_o

Naša filozofia pri výrobe smoothie

Rastlinný pôvod surovín

Nepoužívame živočíšne produkty, ako je klasické mlieko alebo jogurty – v kombinácii s ovocím totiž spôsobujú ťažšie trávenie a u niektorých ľudí zahlienenie. Ako alternatívu pridávame do niektorých našich smoothies rastlinné mlieko: kokosové mlieko, sójové mlieko, makové mlieko a iné rôzne druhy orechových.  V Ham-pi väčšinou pripravujme rastlinné  mlieka sami.

Zvýšená výživová hodnota

Veľmi radi používame v smoothies rôzne typy semienok: konopné, ľanové, chia, tekvicové, slnečnicové, atď. Dodávajú benifit v podobe zvýšeného obsahu vitamínov, minerálov, mastných kyselín a antioxidantov, a pritom ich v smoothie nápoji ani nie je cítiť práve vďaka nášmu kvalitnému mixéru Vitamix. Samozrejmosťou je vláknina, ktorá sa získava mixovaním nápoja vo zvýšenej forme. Ideálne je vybrať si jeden druh semienok a veľmi neprekombinovať, vždy razíme filozofiu, že menej je viac, pretože telo musí vyvíjať viac energie pri spracovaní viacerých kombinácií.

Sila mixéru

Používame výhradne profesionálny mixér Vitamix – aby sme zabezpečili kvalitný, krémový a chutný smoothie. Ale na trhu existuje dnes už viac druhov mixérov, ktoré majú výborné parametre a sú za relatívne lepšiu cenu ako je Vitamix. Viac informácií nájdete v našej knihe smoothie receptov, ktorá je vonku už čoskoro.

Správne kombinácie

Rešpektujeme kombinovanie ovocia so zeleninou, preto kombinujeme iba ovocie s listovou zeleninou, nie s koreňovou, ktorá je škrobová a v kombinácii s ovocím zaťažuje trávenie.

Benefity smoothie

benefity_smoothie_bubble