cerveny-melon-a-preco-je-zdravyČervený melón je obľúbená letná záležitosť, pretože je osviežujúci, sladučký a perfektný k pobytu vonku na pláži či na terase. Asi ste už aj počuli, že patrí k zelenine a je príbuzný s takou tekvicou aj uhorkou. Jeho korene odhadujú vedci v Afrike, odkiaľ sa pred tisíckami rokov rozšíril do Stredozemia a ďalej do Európy. A potom do celého sveta.

Benefity červeného melónu a prečo ho jesť

Melóny, teda tie červené, majú vysoký obsah lykopénu (okrem melónu sa lykopén nachádza aj v paradajkách alebo v grapefruite). Lykopén je dôležitý pre kardiovaskulárne zdravie a problémy s krvným tlakom a má aj protizápalové účinky. Okrem lykopénu za spomenutie stojí aj jeho obsah vitamínu C a širokej škály antioxidantov, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu organizmu. Vitamín A zase zlepšuje stav pleti a vlasov. Tieto živiny nájdete nielen v strede melóna, kde je najčervenší, ale i na jeho okrajoch.

Je veľmi šťavnatý a teda nie je prekvapením, že obsahuje až približne 92% vody. Jedením melónov bojujete proti dehydratácii a vďaka obsahu vody a vlákniny pôsobí proti zápcham a napráva fungovanie tráviaceho systému.

Melón je vhodný aj v čase, keď sa snažíte schudnúť, pretože má málo kalórii, na 152 gramov iba 46.

Melón so semienkami či bez? 

Semienka obsahujú takisto nejakú tú výživu, tak ako samotná dužina melóna a to najmä železo, zinok i proteíny. Preto nie je na škodu spapať aj semienka.

A prečo niektoré melóny obsahujú semienka a druhé nie? Melón bez semienok vznikol hybridizáciou, teda krížením (nie genetickou modifikáciou). Kríženie znamená, že sa kvet opelí peľom s takými chromozómami, aby vznikol „neplodný“ melón, teda bez semien, z ktorých by vyrástol ďalší melón. Niekedy v týchto typoch melónov nájdeme aj malé biele „semienka“, ktoré však semienkami nie sú – sú to iba ich obaly. Zaujímavé, však?

smoothie-z-melonaSmoothie recepty s červeným melónom

A teraz aj nejaké tie recepty na smoothies, to by sme neboli Ham-pi, keby sme nejaké nedali 🙂 :

Jahodovo-melónový smoothie

5 jahôd (čerstvé alebo mrazené)

3 veľké kusy červeného melóna (cca do polovice nádoby mixéra, ak je prázdna) – jadierka ponechajte, ak máte výkonný mixér

1 banán

1/2 jablka

1 PL konopných semienok

Osviežujúci smoothie s mätou

2 lístky mäty (opatrne s mätou, lebo keď jej dáte príliš veľa, tak prerazí je chuť nad ostatnými ingredienciami)

2 banány

3 veľké kusy červeného melóna (cca do polovice nádoby mixéra, ak je prázdna)

1 ČL agáve sirupu alebo medu

Melón+čučoriedky smoothie 

150g čerstvých čučoriedok

2 veľké kusy melónu

10 veľkých bobúľ červeného hrozna

1/2 banána

1 ČL chia semienok

Bonusový recept so žltým melónom

Pre tých, čo nemajú radi červený, ale žltý melón (áno, aj takí sú :D) tu máme aj takýto recept:

1/2 žltého melóna

hrsť špenátu

1/2 jablka

1 banán

1/2 ČL spiruliny v prášku (výživná riasa)

1/2 čajovej lyžičky moringy v prášku (pomleté listy rastliny moringa – viac o moringe sa dozviete v našom článku Moringa – čarovná rastlina z Karibiku a pestuje ju Slovenka)

 

Nazdravie a ja teraz idem atakovať melón v mojej chladničke 🙂

 

Zdroje: medicalnewstoday.com, whfoods.com, whataboutwatermelon.com

 

Červený melón a zaujímavosti o ňom (+smoothie recepty)