Hovorí sa, že Moringa – rastlina, ktorej sa výborne darí v oblastiach Karibiku – bude druhým Acai či Matcha, ktoré si držia popularitu práve teraz. Zaujímavosťou je, že jednu z najkvalitnejších Moring na svete, pestuje Slovenka, pani Jarka Bartoš so svojim manželom na Ostrove Sv. Lucie.

Pozrime sa však bližšie na Moringu, je to iba ďalší módny výstrelok alebo skutočne výživná rastlina?

moringa 2

Sila Moringy

Sila Moringy sa ukrýva v jej listoch. Moringa obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky, ktoré sú potrebné na pokrytie dennej dávky.  Treba spomenúť, že obsahuje aminokyseliny, ktoré si náš organizmus nevie vyprodukovať sám, sú však dôležitým faktorom pre prenos kyslíka v tele, pre schopnosť koncentrácie a ďalšie dôležité funkcie mozgu.

Antioxidanty

Sú nevyhnutné pre dobré fungovanie organizmu, pretože nás chránia pred voľnými radikálmi.

WhatsApp Image 2017-05-22 at 15.27.57Pre koho je Moringa určená?

Pre každého, kto chce pokryť svoju dennú dávku vitamínov, minerálov, stopových prvkov, bez toho, že by musel siahnuť po syntetických prostriedkoch. Moringa pomáha pri podvýžive, nedostatočnej výžive, kolísavom krvnom tlaku, pri sklonoch ku zápalom, pri hnačke, horúčke.

Pre tehotné a dojčiace ženy a deti

Moringa pomáha v tehotenstve dodávať výživu nenarodenému dieťaťu a dojčiacej matke – podporuje tvorbu materského  mlieka.  Deti potrebujú počas svojho vývoja dostatočnú výživu pre svoj rast, v čom je Moringa jednotka, vďaka vysokému obsahu vitamínu C podporuje imunitu detí a pomáha pri nervovom a mozgovom vývine.

Športovci – okysličovanie krvi a rast svalovej hmoty

Športovci sú pod tlakom vydávať vysoké výkony, preto je tu otázka výživy viac ako na mieste. Vďaka vysokému podielu vitamínov A a C, ktoré sa starajú o neustále zásobovanie krvi kyslíkom a udržiavanie plynulého krvného obehu.  Aminokyseliny a vysoký obsah vápnika pozitívne ovplyvňujú rast svalovej hmoty.

Seniori

Pre vysoký obsah výživných látok pomáha starším ľuďom ostať fit čo najdlhšie a žiť kvalitnejší a zdravší život.

Vegáni

Moringa má význam aj pre vegetariánov, ale predovšetkým pre vegánov. Títo často trpia príznakmi nedostatku niektorých látok, pretože si nevedia správne skombinovať svoj jedálniček, aby im tam nechýbali proteíny a iné prvky dôležité pre správnu funkciu organizmu. A tu pomôže Moringa. Listy Moringy obsahujú viac proteínov ako vajcia alebo jogurt, výrazne viac železa ako špenát a niekoľkonásobne prekračujú obsah vápnika v mlieku.

A ako sa Slovenka dostala ku Moringe? To sa dozviete v ďalších našich článkoch a videách 🙂

 

 

Moringa – čarovná rastlina z Karibiku a pestuje ju Slovenka