Dnes viac ako inokedy sa začíname zobúdzať a zamýšľať do čoho chceme investovať našu energiu. Vidím to aj na sebe, že kedysi som počúvala hlas ega a išla do vecí, ktoré mi zabezpečili zdanlivú pravidelnú istotu namiesto toho, aby som nasledovala svoju intuíciu a išla za hlasom svojho srdca. Dnes vnímam život, situácie a veci inak. Šetrím si energiu, idem tam, kde ma to ťahá, kde je to príjemné a kde neviem ako plynie čas 🙂

Tu sú tipy ako si dopriať viac energie, ktoré vyživujú telo aj ducha.

Ranná rutina.

Každý ju máme inú, inak nám vyhovuje, ale je dobré si ju vytvoriť. Ja ráno meditujem, píšem si žurnál, cvičím a doprajem si raňajky, ktoré vyživia moje telo. Prečo meditácia? Meditácia je stav odpojenia sa od vonkajšieho sveta a ponorenia sa viac do seba alebo odpojenie vedomia od podvedomia. Zavrieť oči, dýchať a na nič nemyslieť. Je to vec praxe, základom je pravidelnosť. Ak prichádzajú myšlienky, rešpektujeme ich a necháme ich isť. Výsledkom je lepšie zvládanie denných výziev a stresujúcich udalostí. Bez meditácie som podráždená a od rána vystresovaná, preto si dávam na pravidelnosti záležať a niekedy meditujem, teda sa odpájam aj niekoľkokrát denne. Krásne to dobíja baterky. Ďalším tipom je písanie do svojho žurnálu, čo nás trápi, za čo sme vďační, aké máme ciele. Písanie je úžasná terapia samo o sebe a na papieri častokrát vidíme veci nejako jasnejšie. Dôležitou súčasťou rannej rutiny je cvičenie. Stačí 10 minút rýchlej chôdze, zaplávať si, zabehať, zacvičiť doma na žinienke. Čo sa deje v našom tele? Keď začíname ráno pohybom, tak sa tvoria nové bunky, opravujú sa poškodené a cítime príval energie, no nestojí to za to, trochu sa hecnúť? Záverečnou fázou ranného rituálu sú raňajky, ale také, ktoré naše telo vyžiavia a dodajú energiu. Začínam ráno s vlažnou vodou, niekedy s kvapkami citrónu. Hydratuje sa vysušený organizmus, ktorý a celú noc čistil. Potom, ak mám už pocit hladu, tak si spravím kvalitné smoothie alebo šťavu, prípadne ovsené vločky v mandľovom mlieku s banánom a semienkami, inokedy sa mi žiada omeleta so šalátom, snažím sa počúvať svoje telo, čo si pýta 🙂

Po obedné dobitie bateriek.

Keď je náročnejší deň, čo býva často, súčasťou mojej dennej rutiny je po obede si dopriať krátku prestávku spojenú s prechádzkou, ak sa dá v parku, v prírode, z hlboka dýchať a zameriavať sa na príjemné pocity. To mi dobije baterky a môžem pokračovať v ďalšej práci. Súčasťou dobitia je aj dopriať si kvalitnú kávu bez mlieka a cukru, v teplom období mám rada skôr zelenú šťavu alebo rastlinný čaj z mäty, medovky mi zabezpečí príval úžasnej relaxačnej energie.

Uvoľnenie a starostlivosť o seba.

Po práci si doprajem, ak to tak cítim ešte nejaký pohyb, napríklad plávanie alebo prechádzka či krátky beh v lese, ktorý mi prekrví mozog a odľahčí ho. Na záver príjemná večera s rodinou alebo priateľmi, socializovanie tiež pozdvyhne náladu. A samozrejme ľahká večera s pohárikom kvalitného slovenského vínka. Úplný záver po uložení menších členov rodiny do postele je príjemný soľný kúpeľ, ktorý naladí telo na spánok.

Netreba dodržiavať všetko, ale je príjemné, ale hlavne prospešné skúšať a zavádzať do života, tie, ktoré vyhovujú a dodávajú nám viac energie.

Ak ťa zaujíma zdravie, výživa ako mať viac energie, pozri si náš nový

e-book: Smoothies recepty a tipy ako mať viac energie. 👇

Sleduj náš Ham-pi Youtube kanál, kde nájdeš smoothies recepty a rozhovory so zaujímavými ľuďmi, napríklad s odborníčkou na výživu RNDr. Barbarou Svieženou, Phd.

4 tipy ako si užiť deň a mať viac energie
Tagy: