1. Kurkuma
Korenina, ktorá je známa predovšetkým v indickej a ázijskej kuchyni. Kurkuma je žltohnedý prášok, ktorá ma preukázané antibakteriálne a antioxidačné účinky. Výborne vplýva na našu imunitu. Dokonca sú známe niektoré výskumy, ktoré kurkume pripisujú aj spomalenie stárnutia či prevenciu Alzeheimerového ochorenia. Kurkuma sa ťažšie dostáva do krvného obehu, preto sa odporúča pridať aj čierne korenie, ktoré podporuje jej vstrebávanie.
Kurkuma latté
Kurkumu poznáme z ázijskej kuchyne, kde sa pridáva tradične do pokrmu „curry“, ale kurkuma v zime vie nádherne zohriať náš organizmus aj z teplých nápojov. Kurkuma latte si začína zíkavať svoje miesto čoraz častejšie. Stačí zohriať rastlinné mlieko alebo speniť a primiešať za čajovú lyžičku kurkumy, štipku škorice a čierneho korenia.
2. Škorica
Vôňa škorice v nás vyvoláva príjemné pocity Vianoc, zimy, snehu. Je známa už tisíce rokov, jej blahodárne účinky poznali už v starovekom Egypte. Škorica je plná antioxidantov, dokonca vyhráva aj nad cesnakom či oregánom v obsahu antioxidantov, najmä polyfenolov.
Škorica má aj vynikajúce protizápalové funkcie, to znamená, že má vysokú účinnosť v boji proti vírusom, baktériam, zvyšuje našu imunitu.
Ďalším úžasným účinkom škorice je, že znižuje riziko srdcového ochorenia, znižuje cholesterol a tiež pomáha ľuďom s cukrovkou. Bolo dokázané, že škorica zlepšuje senzitívnosť na hormón inzulín.
Škorica má veľmi priaznivé účinky pri neurodegeneratívnych ochoreniach ako Alzheimer či Parkinson.
V kuchyni si pochutnávame na škorici v koláčikoch, ale výborný tip je používať škoricu aj na teplé raňajkové kaše, ako koreninu do dusených zeleninových jedál, vynikajúci a zdravý recept sú dusené jabĺčka so škoricou, ktoré nielen výborne chutia, ale aj prehrejú organizmus.
3. Zázvor
Tretia obľúbená korenina je zázvor alebo ďumbier ako ho poznáme na Slovensku. Zázvor je súčasťou čajíkov, ktoré dostaneme dnes už v každej kaviarni. Pozrime sa však bližšie, aké sú účinky zázvoru.
Zázvor je koreňová zelenina, ale dostaneme ho aj v prášku a je aj v olejovej podobe. Má vedecky preukázané protizápalové účinky a anitoxidačné účinky, opäť niečo pre našu imunitu. Zázvor dokáže znížiť rannú nevoľnosť vyvolanú po rôznych zákrokoch, po chemoterapii, tehotenskej nevoľnosti, …
Podľa niektorých štúdii podporuje aj chudnutie, respektíve naštartovanie metabolizmu.
Tiež niektoré štúdie preukázali účinnosť zázvoru pri bolestiach a degenerácii kĺbov. Užívanie zázvoru prinieslo uvoľnenie a zníženie bolesti.
Zázvor je vynikajúci aj pre znížení menštruačnej bolesti.
Okrem užívania zázvoru v čaji, odporúčam napríklad aj používať trošku zázvoru do zeleninových štiav: jablko, mrkva, cvikla, stonkový zeler a zázvor, tento starý tip je skvelý na imunitu. Tiež môžeme ošúpaný zázvor použiť do smoothies a otepliť tak náš organizmus v studených dňoch.
Nevieš, aké recepty by si si vytvoril využitím týchto korenín, pozri si náš ebook, kde využívame koreniny do smoothies recepty pre zvýšenie ich výživovej hodnoty.
Ak ťa zaujíma zdravie, energia a osobnostný rozvoj, sleduj náš Youtube kanál, kde sa venujeme hlbšie týmto témam.
Použité zdroje:
https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/scientific-health-benefits-turmeric-curcumin/
https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-ginger