V rastlinnej ríši sa stretávame s rastlinnými olejmi takmer z každej rastliny, dnes sme si zobrali na “mušku” ľanový, makový, chia olej a olej z pestreca marianského pre ich vysoké výživné a liečivé účinky.

Ľanový olej

lanovy-olejĽanový olej (musí byť skladovaný v chlade už pred otvorením aj v obchode; keby sa nezachladzoval, mohol by sa zakaliť a stratil by kvalitu). Ľanový olej je veľmi výživný a zároveň cenovo veľmi dostupný, obsahuje veľa omega 3-mastných kyselín, ktoré sú “základným kameňom stavby buniek” a sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Tento olej obsahuje aj lignany, čo sú rastlinné chemikálie, ktoré majú protirakovinový, antibakteriálny, antivírusový a protiplesňový účinok (ľanové semienka sú najbohatším prírodným zdrojom lignanov).

V ľanovom oleji sa nachádza aj vláknina. Tá napomáha najmä zdravému fungovaniu čriev. Vitamíny E a B sú takisto súčasťou tohto oleja. Zaujímavé je, že pomáha pri chudnutí, lebo podporuje metabolizmus, aby lepšie fungoval.

Použitie ľanového oleja

Olej sa používa do studenej kuchyne, aby sa vysokou teplotou nezničili jeho výživné hodnoty a priaznivé účinky – do šalátov, ale môžete ho konzumovať aj „nenápadne“ v jogurte, tvarohu, kaši, v podstate vo všetkom. Najlepšie je ho užívať pravidelne každý deň po 1 čajovej lyžičke.  

Dá sa použiť aj na vonkajšie použitie na pokožku postihnutú ekzémom a inými kožnými ochoreniami. Zaujímavosťou je, to mi povedala kamarátka gynekologička, že namočené ľanové semienka (vtedy sa uvoľňujú enzýmy) sú vynikajúce aj na “ženské problémy“ s vaječníkmi aj pri krvácaní.

Makový olej

Makový olej je obrovským zdrojom vápnika (až 12-krát viac ako kravské mlieko). Preto sa používa najmä ako prevencia proti osteoporóze (1 ČL 2x denne, odporúčame ho kombinovať s tabletami magnézia – spolu silnejšie bojujú proti osteoporóze, lebo  sa na seba naviažu) a vplýva priaznivo aj na zdravie vlasov a nechtov. Okrem vápnika v makovom oleji nájdeme aj vlákninu pre dobré trávenie, bielkoviny, vitamín E i železo.

Pôsobí upokojujúco na psychiku, aj v obdobiach stresu, tlmí bolesti hlavy, podporuje dobrý spánok (niektorí makový olej používajú iba večer po 1ČL, aby dobre spali), podporuje krvotvorbu (dobrý proti anémii).

Použitie makového oleja

Takisto sa môže použiť aj na popraskanú a suchú pokožku, aj na pokožku postihnutú atopickým ekzémom a inými kožnými alergickými reakciami. Použitie: do omáčok, zákuskov (najmä makovej štrúdle), na šaláty, na rezance a v orientálnej kuchyni.

Chia olej

chia-olejChia semeno obsahuje 30% až 35% oleja. Obsahuje Omega-3 a -6 mastné kyseliny. Chia semienka sú známe tým, že dodávajú človeku energiu, pretože pomáhajú telu postupne uvoľňovať sacharidy do krvi – výhodné napr. pri dlhšej športovej aktivite alebo dlhodobej pracovnej námahe.

Jedna lyžička oleja obsahuje toľko vápnika ako dva poháre mlieka. Vápnik slúži na zdravé kosti, vlasy a nechty, štítnu žľazu a iné orgány. Olej obsahuje množstvo vitamínov (hlavne skupiny B) a minerálnych látok, ako vápnik, horčík, železo, selén, podporuje koncentráciu a pamäť, dodáva energiu. Odporúča sa aj na vonkajšie použitie pri psoriáze – natierať.

Pestrecový olej

pestrecovy-olejPestrec Mariánsky – vzácna bylinka pôvodom z kanárskych ostrovov. Plody sú silným antioxidantom a sú veľmi nápomocné pri detoxikácii a chronických ochoreniach pečene. Pestrec totiž prečisťuje a regeneruje pečeň, a používa sa aj pri otravách, takisto znižuje nebezpečný cholesterol. Zvykne sa pri týchto ochoreniach konzumovať v podobe čaju z pestreca, ako prášok z rozomletých kvetov, ktorý sa je suchý pred jedlom alebo aj takto v olejovej forme.

Olej obsahuje vitamíny A, D, E, F. Pomáha už pri spomínaných problémoch s pečeňou, črevami, žalúdkom, žalúdočnými vredmi. Slúži k detoxikácii tela, lebo zbavuje organizmus jedov a toxínov. 

V prírodnej medicíne sa používa použiť pestrecový olej pri problémoch s prostatou a poklese sexuálnej aktivity užívať zmes pestrecového oleja spolu s tekvicovým olejom zmiešaných v pomere 1:1. 

Použitie pestrecového oleja

Olej sa hodí na dochutenie zeleninových šalátov alebo iných pokrmov. Treba však dodržať jednu dôležitú zásadu – pri tepelnej úprave sa nesmie presiahnuť teplota 60 stupňov Celzia, lebo potom stráca veľa výživných látok. Vo forme výživového doplnku sa užíva trikrát denne v množstve jednej čajovej lyžičky po dobu jedného mesiaca. Pri vonkajšom použití sa v malom množstve nanáša na postihnuté miesto dvakrát denne. V porovnaní s ostatnými bylinkami je užívanie oleja bezpečné a kontraindikácie sú skôr vzácnosťou.

Tajomstvo rastlinných olejov