#Ham-pi lifestyle: Prinášame rozhovory so zaujímavými a inšpiratívnymi ľuďmi
Jednou z nich je aj Zuzka Buška Bašová – mladá podnikateľka, blogerka, “milennial“, ktorá robí svoj online biznis odkiaľ chce, slobodne, podľa seba a ešte jej za to platia. O zdravom stravovaní, denných rituáloch, technikách, ktoré posúvajú ďalej, cestovaní, blogovaní a ďaleko viac 🙂 Nedávno spustila svoju novú webovú stránku so zaujímavými výzvami, tiež chystá online mentoring pre ženy, aby mohla nasmerovať ženy v tom, čo ich baví a v čom sú dobré.
- Ako začínaš deň, aké sú tvoje rituály, ktoré ti pomáhajú sa nastaviť na deň a dodávajú ti energiu?
Ráno, keď vstanem, je to môj ranný rituál, tak musím ísť von na vzduch, nadýchať sa čerstvého vzduchu, stačí na balkón 🙂 Jednoducho musím cítiť život – vzduch. Potom pijem vodu, aby som doplnila tekutiny, potom nasleduje kvapka oreganového oleja, a potom moje vitamíny a samotné raňajky. Napríklad „smoothie misky“ , ktoré mám veľmi rada – som raňajkový sacharidový typ.
Keď cestujeme alebo cez víkend, tak si dávam na raňajky aj vajíčka. Teraz, keď sme boli v Berlíne, tak sme tam našli takú raňajkáreň, vyskúšala som tam omeletu so sladkým rozpučeným zemiakom, bolo to veľmi chutné. Pred raňajkami musí byť nejaký strečing, máme doma hrázdu a závesný systém, ktorý som si priniesla z Bali. Predtým som chodila na pravidelné cvičenie, ale vyhovuje mi cvičiť z domu.
- Robievaš ráno aj cvičenia – meditačné, ktoré ti pomáhajú „naštartovať“ mozog ráno?
Je to vlastne uvedomenie si, že som tu, na tomto svete. Skôr také poďakovanie alebo nastavenie pozitívnej mysle, vizualizácia. Snažím sa vždy si predstaviť aj keď mám ťažký deň, že to bude mať dobrý koniec.
- Vizualizácia je veľmi zaujímavá technika, robíš si ju iba v mysli alebo aj obrazovú (nástenky vízií)?
Určite aj obrazovú vizualizáciu, pretože som sa to naučila vďaka podnikaniu, stretávam sa s ľuďmi, mentormi a ďalšími podnikateľmi, ktorí toto úspešne praktizujú. Ani som si nikdy nepovedala, že to teraz budem robiť, ale iba som s tým začala, lebo mi to bolo prirodzené. Mám svoju nástenku, keď idem spať a ráno keď vstanem, tak sa na ňu fokusujem, lebo ju mám v spálni a v pracovni. Mám svoju knihu snov, ktorú si dopĺňam. Tento rok som si založila aj nádobu, kde si vhadzujem lístky, za čo som vďačná, na Vianoce si ich otvorím a budem sa z nich tešiť.
- Máš aj konkrétne príklady, že tieto techniky v praxi fungujú? Vyšlo to aj tebe? V podstate aj psychológovia hovoria, že nejde o žiadne „čarovanie“ a podobné záležitosti, ale je to prirodzené fungovanie, smerovanie mozgu, obrazy iba stimulujú mozog a pomáhajú plniť stanovené ciele.
Všetko sa mi splnilo. Nie som materialisticky založená, ak sa to dá takto povedať, nepredstavujem si úspech tak, že budem mať vilu na Slavíne, štyri autá v garáži. Predstava úspechu pre mňa je to, že sa ráno zobudím a môžem robiť to, čo chcem. To je iné oproti predstavám niekoho iného. Keď som začala podnikať, tak som si povedala pred piatimi rokmi, že chcem ísť na Bali, to sa splnilo tento rok, ale mám rôzne ciele, od zdravia, cestovania cez také menšie veci, po ktorých som túžila. Iba si „odfajkávam“, čo z toho sa splnilo, nie som v strese, že to ešte nie je, lebo viem, že to raz príde. Nemá to dátum expirácie.
- Trošku by sme sa mohli vrátiť späť do života pred podnikaním a slobodou ako to vyzeralo? Čo ťa viedlo k tomu, robiť zmeny? Vykročiť z komfortnej zóny?
Študovala som jazyky, prekladateľstvo, IT na strednej škole. Moje profesijné zameranie bolo vždy s jazykmi alebo s počítačom alebo dokopy. Predtým to vyzeralo tak, že som hľadala svoje prečo. Čo by som chcela priniesť tomuto svetu. Nevidela som to v tom, že si sadnem ráno do svojho „boxíku“ o 9.00 a skončím o 17.00. Ešte som mala pred sebou hodinky a pozerala ako mi ubieha život pomedzi prsty. To nebolo moje poslanie. Bola som spokojná, že mám istotu príjmu. To je to, čo ľudia riešia – istoty, ale nemajú sny. Bola som z toho nešťastná, lebo to prináša také otupenie. Pomohlo mi vzdelávať sa a stretávať sa s rovnako naladenými ľuďmi. Nevzdelávala som sa štýlom – motivačných seminárov, ale išla som smerom online vzdelávania.
- Prečo ťa lákal online svet?
Odmalička ma fascinoval internet, už vtedy som cítila, že to bude budúcnosť. Na strednej škole som študovala IT, nevynikala som nejako, ale naučila som sa nejaké základy. Postupom času, keď prišiel internet, resp. keď prišiel ipad, tak som si začala čítať weby, tým, že viem jazyky, tak ma fascinovalo, ako zarábať z internetu, ako to zautomatizovať. Naučila som sa toho veľa, ale nemala som také ucelené, prepojené. To som zistila až tento rok, takže som rada, že som sa nevzdala.
- Dá sa povedať, že aj tvoje zdravotné problémy ťa priviedli ku podnikaniu
Vždy som bola aktívna, bola som basketbalistka, nikdy som neholdovala „párty životu“ , vyrastala som na Orave, v horách, jedávala som kvalitné bio domáce potraviny. Ako dieťa som bola neustále v pohybe. No a potom na „výške“ bolo ťažšie obdobie. Som sa tam dosť trápila, urobila som titul, ale bolo to také temné obdobie. Človek nič nestíhal, ani poriadne jesť. Môj zdravotný stav sa tam dosť pokazil, bolo to spojené s tým životným štýlom, aký som viedla: párty, alkohol, veľa stresu. A to viedlo k tomu, že som mala problémy so zubami, mala som paradentózu, zuby sa mi kývali. A na vysokej škole, to bolo také momentum 5tich rokov, kedy som bola stále chorá, bola som na antibiotikách, lekári sami nevedeli, čo mi bolo, tak som si povedala, že to musím mať vo vlastných rukách, lebo keď to nechám v rukách niekoho iného, nebude to dobré. Hľadala som na internete, čítala som si veľa, zmenila som životný štýl, zistila som, že existujú aj nejaké „superpotraviny“, začala som si aj tie kupovať. Prirodzene si ma našla aj moja spoločnosť, s ktorou spolupracujem a tam to začalo, videla som výsledky po mesiaci, keď sa doplnila výživa, tak sa mi zlepšil stav, po pol roku som zistila, že už nepotrebujem prenosnú násadku, aby držali zuby pokope. Keď som bola na Bali, tak som si akurát spísala tento svoj príbeh a mám ho aj na svojej novej webovej stránke.
- Postupne sme sa dostali aj ku tvojmu fascinujúcemu online podnikaniu. Čo treba urobiť, keď chceme dosiahnuť slobodu, pracovať odkiaľ chceme?
Prvý krok je rozhodnúť sa. Nielen skúšať, ale rozhodnúť sa. Lebo, keď sa rozhodnete, tak prídu prvé prekážky, ktoré otestujú či to myslíte vážne. Mne sa na začiatku nedarilo tak ako som si to predstavovala. Hľadala som sa, nevyhovovalo mi slovenské „old school“ podnikanie – techniky, školenia. Aj keď veľa mi to dalo, vždy všetko, čo som sa naučila som využila vo svoj prospech. Podľa mňa, poviem to tak vizionársky: zamestnanecký pomer, klasický v priebehu niekoľko desiatok rokov vymizne a ľudia budú chcieť vytvárať nejaké hodnoty. Pretože je to systém „otrocký“. Mala som svojim spôsobom rada aj svoju prácu, svojich kolegov, aj prácu som sa snažila vždy robiť poriadne, ale vždy keď som chcela do toho vložiť niečo svoje, tak to nebolo možné. Dôležité je nájsť svoju vášeň. U mňa je to inšpirovanie zdravým a slobodným životným štýlom.
- Ako sa posunúť ďalej? Veľa z nás vášnivo bloguje, ale ako to nasmerovať tam, aby to zarábalo?
Prvým krokom je vytvoriť si značku JA, lebo každý sme unikátny a vieme niečo tomuto svetu dať, za tým si stojím. Nájsť si to, čo nás baví, v čom sme dobrí. Tento rok chcem spustiť pre ženy mentoring, ktorý im pomôže vytvoriť si vlastnú značku, a tiež ako sa predať. A to je to, čo nás posúva ďalej, mentoring, niekto, kto nás vedie. Ja som sa neuveriteľne posunula za rok, čo fungujem pod svojou mentorkou. Cítim sa dobre, viem lepšie predať svoj príbeh. Na stretnutiach, viem povedať, čo robím, čo som ja, čo viem ponúknuť. Keď chcete, aby vám blog zarábal, musí byť za tým stratégia, a to je práve tá práca s mentorom.
- Tým, že tvoje slobodné online podnikanie ti umožňuje pracovať odkiaľkoľvek, tak ťa zaviedlo do zaujímavých destinácií. Jednou z nich je Bali, raj „freelancerov“, ktorí sa tam chodia realizovať, hľadajú tam inšpirácie. Čo dalo Bali tebe?
Milujem cestovať, lebo mi to vždy veľa dáva. Niekedy stačí jeden rozhovor, ktorý inšpiruje a posúva ďalej a vždy mi pri cestovaní napadajú skvelé myšlienky a je to pre mňa taký reset. Minulý rok sme si povedali, že ideme na Bali, nahovorila som svojho manžela, lebo sa tam surfuje. Bali je stelesnenie všetkého, čo ja chcem. Slobodný životný štýl, je tam teplo, kaviarne, kde sa dá pripojiť na wifi, oceán a „healthy „ kultúra za prijateľné ceny. Ja som tam fungovala tak, že mi stačí na prácu počítač a nejaká „virtuálnu miestnosť“, kde sa stretávame, keď niekoho školím alebo potrebujeme prebrať niečo tímovo alebo keď nahrávam nejaké školenia, tak na všetko mi stačí iba počítač. Mala som taký harmonogram, že som doobeda cvičila, bola vo vode, užívanie si, keď som už videla, že ľudia začínajú byť aktívni na Slovensku na PC, tak som išla do kaviarne alebo som pracovala z apartmánu, lebo vtedy bolo najväčšie slnko. Potom som chcela ísť aj do coworkingových centier, to sa mi nepodarilo. Skôr som to brala ako také plážové podnikanie z telefónu alebo z apartmánu. Niekedy sa mi stala taká situácia, že som tam stretla Slovákov, ktorí ma počúvali, keď som telefonovala a pýtali sa, že čo robím. Pretože väčšina ľudí tam prišla na oddych na dva týždne a my sme odtiaľ s manželom aj pracovali. Ja som pracovala hlavne na svojej novej webovej stránke, potrebovala som mať každý deň niečo splnené. Ale tam má deň asi viac hodín, mám taký pocit. Intenzívne som pracovala so svojou mentorkou, ktorá je z Anglicka. Vytvorila som kópie jednotlivých stránok, produkty. Zapisovala som si do iphonu všetky svoje myšlienky. Vytvorila som program stravovania aj v spolupráci s Ham-pi. Začala som spoluprácu aj v rámci môjho tímu, na diaľku. Čo bolo úžasné, tak som bola v kontakte so svojím tímom, ktorý je tu na Slovensku a by som povedala, že ešte viac ako keď sa ľudia stretávajú. A čo chcem ešte „odpáliť“ je online mentoring pre ženy, ktoré sa chcú prejaviť v online oblasti, nájsť svoju vlastnú značku. Lebo viem, aké je to frustrujúce, pretože 4 roky som to ani ja nevedela. Toto chcem posúvať ďalej.
- Zacyklenia, ktorými si si prešla aj v období podnikania, ako si sa z toho dostala? Čo ti pomáha?
Pre mňa bolo najväčšie osamostatnenie v hlave, oslobodenie. Bola som klasicky vychovávaná, vyštudovať, nájsť si prácu, zobrať si hypotéku a tomu som sa vždy bránila, lebo by som sa neoslobodila už vôbec. Každý má v živote inú situáciu. Každý má však rovnaké možnosti, ale vedieť sa s nimi popasovať, to je na každom. Ja som tri roky rozbiehala podnikanie popri zamestnaní, mala som príjem zo Slovenska, potom som vycestovala, získala som príjem aj zo zahraničia. Vždy som bežala z práce ďalej sa vzdelávať: workshopy, ľudia, ktorí vedia naviesť. Držala som sa zamestnania, ale mala som tú víziu, že raz to príde. Zároveň som chcela, lebo rada učím, mať aj svoje vlastné kurzy. To ma hnalo vpred, že musíš vydržať. „Stay strong“.
- Boli nejaké obavy, že by si chcela ísť späť do zamestnania?
Nie, ja som to pochopila už po prvom roku podnikania, že nechcem mať iba 20 dní dovolenky. Mne stačilo si to uvedomiť. Byť v kontakte s ľuďmi, ktorí rovnako zmýšľajú. Ak je človek sám, tak sa zacykľuje. To je technika, nájsť si miesto, kde sa cítiš dobre a posúvaš sa ďalej. V práci sa naučíš systém, ktorý používaš, ale nevyužívaš ho pre seba. Je to proces.
Ak sa chceš dozviedieť viac, čo robí Zuzka, určite navštív je webovú stránku: http://www.zuzkabuska.sk/