Viedeň je krásny historický kúsok, plný “šniclov”, viedenskej kávy, tradičných viedenských marketov a kaviarničiek. Obľubujeme ich obchodíky a nákupné centrá.

Ale keď hľadáme hlbšie, Viedeň môžeme zažiť aj zdravšie a úplne inak. Tak sme sa vybrali ešte v lete do Viedne aj my (Maťa, Miška a malá Siennka), aby sme zistili, ako chutia ich smoothies, raw cakes, šaláty a samozrejme “organic coffee”. Toto všetko sme zažili vďaka našej hostiteľke Hanke, ktorá žije a pracuje vo Viedni už 7 rokov a jej kamarátovi, Jurgenovi.

A tu sú naše dojmy a tipy:


Juice Factory

Fresh bar so všetkým, čo k tomu patrí: čerstvé smoothies, čerstvé šťavy, čerstvá “ciabatta” plnená zeleninou a pestom. Prifactoryvíta vás svieži dizajn a veľa miesta na sedenie vo vnútri, ale aj pár vonku počas slnečných dní. Ochutnali sme “Power Machine”, veľa zeleného: avokádo, špenát, ale aj šťavnatý pomaranč a banán, ktoré chutilo výborne.  Hanka ochutnala smoothiesmoothie-bowl bowl, tá vyzerala naozaj svetovo, a tak aj chutila.

Ak ste v centre, určite sa zastavte na smoothie. Cenovo celkom prijateľné na Viedeň, smoothies od 3 do 5 eur a smoothie bowl 7 eur. Nachádza sa na Schottengasse 4.

www.juicefactory.at

 

Simply Raw Bakery 

Tá vás dostane vďaka krásnemu francúzskemu dizajnu. Je to  nádherný koncept matky a dcéry. Dcéra  študovala vo Francúzsku, čo prirodzene ovplyvnilo dizajn kaviarničky.

Dostanete tam raw dezerty, ktoré sú alternatívami reálnych koláčov, ktoré milujeme: chejuice-factoryesecake, sacherova torta, raw guličky. Nezacítite, že sú raw. Sú vysoké, krémové, chutné a ešte aj výživné. Kávička je ako inak “organic” a podávaná v klasických šálkach so zlatými lyžičkami. Keďže sa jedná o vegánsky projekt, mliečko dostanete iba rastlinné, my sme vyskúšali mandľové, ich vlastná výroba. Simply Raw Bakery sa nachádza v samotnom centre mesta na Drahtgasse 2. Ak ste fanúšikmi raw food, robia aj RAW workshopy a ak nemčina nie je vaša silná stránka, dá sa aj v angličtine. Ceny raw “cakov” sú od 4,50 do 7 eur. Kávička okolo 2 eur.

www.sipmlyrawbakery.at

 

vienna

Kurt – pure frozen yogurt

Kurt, mrazené jogurty, určite poznáte aj z Bratislavy (boli v Starom meste, už nie sú). Je to premiovejšia značka mrazených jogurtov. My sme mali tú česť sa nechať previesť “Kurtom”, priamo s majiteľom, Jurgenom. Pohostil nás vegánskym jogurtom, ten si získal srdcia Viedenčanov. “Kurt” nie je klasický jogurt, ale s pridaním probiotických kultúr. Ak máte radi kvalitku, určite odporúčame.

 

 

Merkur Hoher Markt

vienna3

alebo SLOW FOOD Wien, sme nemohli obísť. Trojposchodový obchodný dom, plný bio ovocia, zeleniny, sušeného ovocia, rýb, paštét a rôznych delikates od výmyslu sveta. Zaujímavosťou boli smoothies v poličkách, ktoré zaberali asi 3 poschodia chladiavienna-2cej vitríny, nádhera, snáď to niekto aj kupuje Okrem čerstvých smoothies aj všetky možné značky, ktoré sa so smoothies zaoberajú a šetrne smoothies paskalizujú.

 

 

 

FRESHII

Trošku sme vyhladli, tak sme sa rozhodli si zamlsať na niečom ľahkom a výživnom. Naša hovienna4stiteľka Hanka vybrala Freshii – mini rvienna5eštauráciu, kde si vyberáme z fresh menu.  Môžeme si vybrať zo šalátových misiek s rôznymi dressingami, pesto misky či z obľúbených mexických burritos. Freshii je frančíza, ak by ste chceli expandovať na Slovensko, dvere sú otvorené. Freshii ponúka okrem hlavného menu aj smoothies, mrazené jogurty. Ja som vyskúšala Pangoa: hnedá ryža, cícer, avokádo, špenát, koriander a štipľavý dressing som vymenila za jogurtový. Miska plná samých dobrôt bola z hľadiska výživy výborná, ale chuťovo by sa s tým ešte mohli pohrať 🙂

www.freshii.com

 

HILLINGER

Po celodennom chodení a ochutnávaní sa patrí aj pohárik kvalitného vínka,  kde inde ako u známeho rakúskeho vinára, Lea Hillingera. Leo si potrpí na dokonalý, prepracovaný dizajn. Tak to vyzeralo aj v jeho bistre.  Dali sme si nielen vínkovienna7, ale aj kvalitnú kávičku. Pre milovníkov vína, života, pôžitkov, dizajnu, je to skvelé miesto, ktoré iba odporúčame. Môžete si dolu v obchodíku nakúpiť vínka, ale aj dizajnové “somarinky”, ktoré ku vínku patria. Keďže pohárik vínka je prospešný nášmu zdravíčku, takto sme ukončili náš víkendík.

Ak máte svoje tipy na obľúbené miesta, sem s nimi, radi si necháme poradiť aj od vás ako inšpiráciu pre ďalšiu “Tour de Vienna” alebo „Tour de iné mesto“ ;).

www.hillinger.at

Tour de Vienna alebo smoothies, raw cakes, organic coffee, salads and wine